Warsztaty kaligrafii chińskiej z panią Wei Wei

W czwartek 25 stycznia 2024 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w ciekawych warsztatach kaligrafii chińskiej prowadzonych przez Panią Wei Wei, lektorkę języka chińskiego w Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej. Warsztaty nie tylko dostarczyły uczestnikom fascynujących informacji o historii kaligrafii chińskiej, ale również wprowadziły ich w tajniki pisania pędzlem oraz związane z tym tradycje, w szczególności związaną z Nowym Rokiem Smoka. Podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy mieli okazję zgłębić historię kaligrafii chińskiej, jej korzenie i rozwój, który jest ściśle związany z chińską kulturą i filozofią. W tym roku 10 lutego 2024 roku rozpocznie się Nowy Rok Chiński, którego patronem będzie Drewniany Smok. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim, obchodzone z rozmachem i entuzjazmem, a kaligrafia odgrywa w tym czasie istotną rolę.

Poniżej kilka ciekawostek dotyczących Kaligrafii Chińskiej:

1. Pędzel jako narzędzie sztuki: W kaligrafii chińskiej pędzel jest uważany za narzędzie o szczególnym znaczeniu. Wykonany jest z różnych materiałów, takich jak włosie zwierząt, bambus czy drewno, co wpływa na różnorodność efektów, jakie można osiągnąć.
  2. Stylizacja pisma: Istnieje wiele różnych stylów kaligrafii chińskiej, z których każdy ma swoje unikalne cechy. Najważniejszymi są styl klasyczny, regularny i pisma bieżącego, a każdy z nich ma swoje zastosowanie w różnych kontekstach.
  3. Znaczenie pustego miejsca: Kaligrafowie chińscy przykładają dużą wagę do pustego miejsca w swoich dziełach. Puste miejsce nie jest traktowane jako brak treści, ale jako istotny element kompozycji, symbolizujący równowagę i harmonię.
  4. Znaki jako sztuka: Każdy znak w kaligrafii chińskiej nie tylko przekazuje treść, ale także sam w sobie jest formą sztuki. Znaki są pięknie wyważone, co sprawia, że całość dzieła nabiera estetycznego charakteru.
  5. Ćwiczenia ducha i ciała: Kaligrafia chińska jest nie tylko umiejętnością pisania, ale także formą ćwiczenia ducha i ciała. Uczestnicy warsztatów mieli okazję doświadczyć, jak koncentracja i kontrola ruchów ciała wpływają na jakość ich kaligraficznych dzieł.

Warsztaty umożliwiły praktyczne doświadczenie pisania pędzlem, a przy okazji świetną zabawę. Uczniowie z pewnością zdobyli nową perspektywę na temat chińskiej kultury i sztuki, a zdobytą wiedzę można zastosować nie tylko w kontekście kaligrafii, ale również jako inspirację do eksploracji innych aspektów chińskiej kultury.  Bardzo dziękujemy pani Iwonie Gałązce, wykładowcy języka angielskiego w Studium Języków Obcych, a zarazem koordynatorce Klasy Konfucjańskiej Politechniki Śląskiej za możliwość zorganizowania warsztatów w rybnickim ALO. Mamy nadzieję, na dalszą ciekawą współpracę.