Previous Next

Grupa projektowa działająca w ramach programu Erasmus plus "Młodzi ratują planetę", rozpoczęła przygotowania do zbierania danych dotyczących gospodarki odpadami wśród lokalnej społeczności. W dniu dzisiejszym uczniowie klasy II pracowali nad opracowaniem ankiety dotyczącej segregacji śmieci. Po zakończonym zadaniu grupy projektowe przeprowadzą badania wśród mieszkańców Rybnika i okolic. Zamierzamy zebrać dane w grupie ok. 1000 osób. Wyniki zostaną opublikowane wczesną wiosną. Trzymajcie kciuki i życzcie powodzenia.

Previous Next

W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Rybniku, przy współpracy z Katedrą Geologii Stosowanej Politechniki Śląskiej, w ramach programu Erasmus+ ruszył projekt „Młodzi ratują planetę”, który został zainaugurowany Młodzieżową Konferencją Naukową.

W trakcie konferencji dyskutowano między innymi na temat nowo zdefiniowanych zagrożeń, takich jak mikroplastik, którego oddziaływanie na środowisko jest dopiero rozpoznawane. Zastanawiano się także nad możliwościami rozwoju cywilizacyjnego w kontekście coraz większej konsumpcji zasobów odnawialnych i nieodnawialnych. Dyskusje kuluarowe pozwoliły na konfrontację wizji młodzieży oraz doświadczonych pracowników naukowych. Uczestnicy zgodnie podkreślili, że taka międzypokoleniowa wymiana myśli jest bardzo cenna dla obu stron.

Projekt ma potrwać do marca 2025 roku, gdy zakończy się konferencją podsumowującą.

Projekt „Młodzi ratują planetę” ma między innymi na celu podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży oraz przekazanie im wiedzy i kompetencji związanych z indywidualnymi sposobami oddziaływania na środowisko. Młodzież, która zdobędzie umiejętności i nawyki prowadzenia bardziej ekologicznego stylu życia, także poprzez racjonalne decyzje konsumenckie, stanie się nośnikiem tych informacji. Ideą jest dystrybuowanie dobrych praktyk przez uczestników programu w swoje środowiska rówieśnicze i rodzinne. Pozwoli to na zwiększenie zasięgu oddziaływania Programu.

W najbliższym czasie w ramach „Mlodzi ratują planetę” będzie realizowany projekt ekologiczny „Recykling i co dalej”, w ramach którego zorganizowane zostaną ankiety wśród mieszkańców Rybnika, wykład dla uczniów, konkurs, a także wycieczki do specjalistycznych zakładów.
Zaplanowano także liczne działania promujące, wśród których odbędą się minimum dwa wyjazdy zagraniczne uczniów, a także przyjazd ekspertów ze szkół partnerskich. Uczestnicy wezmą także udział m.in. w pikniku ekologicznym „Odpady - segregujmy, reagujmy, dbajmy”, wycieczkach rowerowych pod hasłem „Tropiciele nielegalnych wysypisk”, biegu „Młodzi Ratują Planetę”, spotkaniach online z zaprzyjaźnioną młodzieżą rożnych państw Europy, a także licznych debatach i warsztatach.