Previous Next

W czwartek 25 stycznia 2024 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w ciekawych warsztatach kaligrafii chińskiej prowadzonych przez Panią Wei Wei, lektorkę języka chińskiego w Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej. Warsztaty nie tylko dostarczyły uczestnikom fascynujących informacji o historii kaligrafii chińskiej, ale również wprowadziły ich w tajniki pisania pędzlem oraz związane z tym tradycje, w szczególności związaną z Nowym Rokiem Smoka. Podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy mieli okazję zgłębić historię kaligrafii chińskiej, jej korzenie i rozwój, który jest ściśle związany z chińską kulturą i filozofią. W tym roku 10 lutego 2024 roku rozpocznie się Nowy Rok Chiński, którego patronem będzie Drewniany Smok. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim, obchodzone z rozmachem i entuzjazmem, a kaligrafia odgrywa w tym czasie istotną rolę.

Poniżej kilka ciekawostek dotyczących Kaligrafii Chińskiej:

  1. Pędzel jako narzędzie sztuki: W kaligrafii chińskiej pędzel jest uważany za narzędzie o szczególnym znaczeniu. Wykonany jest z różnych materiałów, takich jak włosie zwierząt, bambus czy drewno, co wpływa na różnorodność efektów, jakie można osiągnąć.
  2. Stylizacja pisma: Istnieje wiele różnych stylów kaligrafii chińskiej, z których każdy ma swoje unikalne cechy. Najważniejszymi są styl klasyczny, regularny i pisma bieżącego, a każdy z nich ma swoje zastosowanie w różnych kontekstach.
  3. Znaczenie pustego miejsca: Kaligrafowie chińscy przykładają dużą wagę do pustego miejsca w swoich dziełach. Puste miejsce nie jest traktowane jako brak treści, ale jako istotny element kompozycji, symbolizujący równowagę i harmonię.
  4. Znaki jako sztuka: Każdy znak w kaligrafii chińskiej nie tylko przekazuje treść, ale także sam w sobie jest formą sztuki. Znaki są pięknie wyważone, co sprawia, że całość dzieła nabiera estetycznego charakteru.
  5. Ćwiczenia ducha i ciała: Kaligrafia chińska jest nie tylko umiejętnością pisania, ale także formą ćwiczenia ducha i ciała. Uczestnicy warsztatów mieli okazję doświadczyć, jak koncentracja i kontrola ruchów ciała wpływają na jakość ich kaligraficznych dzieł.

Warsztaty umożliwiły praktyczne doświadczenie pisania pędzlem, a przy okazji świetną zabawę. Uczniowie z pewnością zdobyli nową perspektywę na temat chińskiej kultury i sztuki, a zdobytą wiedzę można zastosować nie tylko w kontekście kaligrafii, ale również jako inspirację do eksploracji innych aspektów chińskiej kultury.  Bardzo dziękujemy pani Iwonie Gałązce, wykładowcy języka angielskiego w Studium Języków Obcych, a zarazem koordynatorce Klasy Konfucjańskiej Politechniki Śląskiej za możliwość zorganizowania warsztatów w rybnickim ALO. Mamy nadzieję, na dalszą ciekawą współpracę.

Informujemy, że w dniach 29 stycznia - 9 lutego 2024 sekretariat Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego będzie czynny w godzinach 9.00 - 14.00.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk ogłosił konkurs na projekt kartki z okazji Świąt Wielkanocnych.

Konkurs skierowany jest do studentów Politechniki Śląskiej oraz uczniów ALO w Gliwicach i Rybniku.
Zwycięska praca konkursowa będzie oficjalną kartką z okazji Świąt Wielkanocnych Rektora Politechniki Śląskiej, wysyłaną w formie tradycyjnej i elektronicznej do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, organów administracji oraz pracowników Politechniki Śląskiej.

Pracę konkursową należy wykonać w formacie DL w sposób tradycyjny, tj. w wersji papierowej oraz w formie elektronicznej w formacie pdf lub jpg, dowolnie wybraną techniką umożliwiającą powielanie w druku, uwzględniając logo Politechniki Śląskiej oraz Uczelni Badawczej.

Konkurs trwa do 9 lutego 2024 r. Prace należy składać w formie papierowej, w zamkniętej kopercie wraz z kartą zgłoszenia na adres organizatora: Politechnika Śląska, Biuro Rektora, ul. Akademicka 2A, 44-100 Gliwice oraz w formie elektronicznej na adres mailowy organizatora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegóły i regulamin w załączniku

Previous Next

W roku 2023 realizowaliśmy w ALO pierwszy projekt eTwinning: Language Learning Via Arts. Grupę projektową tworzyli uczniowie ubiegłorocznej klasy II: Emilia Ośliźlok, Tomasz Noga, Tymek Pytlik, Paweł Ryszka, Jan Suprewicz, Kamil Szymiczek i Adam Zawiasa. Naszymi partnerami były szkoły z Turcji i Azerbejdżanu. W sumie, aż 10 szkół! Projekt miał na celu adaptację działań związanych ze sztuką do zajęć językowych i promowanie aktywnego, interdyscyplinarnego uczenia się języka obcego. Uczniowie z pozostałych klas pomagali nam w realizacji zadań projektowych: tworzenia plakatów, wykonywania artystycznych gadżetów z recyclingu, wykorzystywania materiałów dydaktycznych z Google Arts & Culture, pisania powieści oraz stawiania pierwszych kroków na platformie TwinSpace. Poprzez realizację projektu chcieliśmy zachęcić uczniów do poznania wirtualnych i rzeczywistych dzieł sztuki, stosowania kompetencji cyfrowych za pomocą narzędzi Web-2 oraz obserwacji różnić i podobieństw w szkołach w Turcji. Ekologiczny “eTwinning corner” pozwolił na zaprezentowanie efektów zróżnicowanych działań i wypracowanych ciekawych materiałów dydaktycznych.

We  wrześniu 2023 roku nasz projekt został nagrodzony National Quality Label, a w styczniu 2024 roku, dowiedzieliśmy się o kolejnej nagrodzie: European Quality Label. Gratulujemy uczniom ciekawych pomysłów i zaangażowania, a Pani Vildan (Demirel) Birincioglu z Trabzon w Turcji dziękujemy za zaproszenie do udziału w projekcie.