Previous Next

Politechnika Śląska zaprasza na dzień otwarty on-line!
Wydarzenie odbędzie się na żywo, na kanale YouTube Politechniki Śląskiej, wystarczy kliknąć w link:

https://youtu.be/yJv58TeishE

Spotykamy się 30 kwietnia o 11:00. Kilka słów do przyszłych studentów skieruje JM Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk, przedstawimy Wam krótko naszą Uczelnię, a szefowa Centrum Obsługi Studiów opowie jakie kierunki studiów mamy w ofercie oraz przedstawi najważniejsze zasady rekrutacji.

Nie zabraknie także naszych studentów, którzy opowiedzą Wam jak się studiuje na Politechnice Śląskiej.

Będziecie mogli także zadać nurtujące Was pytania na czacie, który potrwa godzinę od 12:00, na kanale YouTube – wystarczy, że zalogujecie się do swoich kont na YouTube.

Czekamy na Was!

Do 24 maja br. została przedłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Regulacje w tym zakresie zostały ujęte w nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

Dodatkowo został opublikowany harmonogram egzaminów. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. Pisemne egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca. W tym roku szkolnym nie odbędą się natomiast ustne egzaminy maturalne.

W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym PŚ do 24 maja kontynuowana będzie nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Dziękuję wszystkim nauczycielom, uczniom i ich rodzicom za wkład pracy i wysiłek wniesiony w tą formę pracy.

Previous Next

22 kwietnia tradycyjnie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Organizatorzy konkursu „Postaw na Słońce” pierwotnie planowali wspólnie z Ministerstwem Klimatu, że laureaci projektu edukacyjnego Fundacji BOŚ  zostaną w tym dniu zaproszeni na podobne warsztaty do gmachu Ministerstwa w Warszawie.
Pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do zmiany formuły tego wydarzenia i zorganizowania warsztatów on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”, które odbędą się 22 kwietnia w godzinach 11:40-13:45.

Zaproszenie na spotkanie przyjął Pan Michał Kurtyka, minister klimatu. Jest gotów wysłuchać Waszych opinii i odpowiedzieć na pytania. Organizatorzy liczą na konstruktywną dyskusję i zachęcają do aktywnego udziału.
    
Oprócz wideoczatu z ministrem klimatu, w warsztatach wezmą także udział znani i lubiani naukowcy: biolog dr Mariusz Gogól i fizyk dr Tomasz Rożek. W przystępnej formie opowiedzą czym grozi globalne ocieplenie, jak mu zapobiegać i jaką rolę odegra w tym rozwój Odnawialnych Źródeł Energii.
    
Dla wytrwałych proponujemy także warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką, autorem vloga „Filmujemy!”. Pamiętajmy, że jednym z elementów projektu edukacyjnego „Postaw na Słonce” jest konkurs filmowy.

Jak wziąć udział w warsztatach? To niezwykle proste. Wystarczy z domowego komputera wejść 22 kwietnia o godz. 11:40 na stronę www.dzienziemiwmk.pl i postępować zgodnie z instrukcjami na stronie. Interaktywny formularz poprosi Państwa o podstawowe informacje: imię, numer i nazwę szkoły, miejscowość i czy jesteście Państwo nauczycielem czy uczniem. Po zarejestrowaniu staniecie się Państwo pełnoprawnymi uczestnikami warsztatów, będziecie mogli obejrzeć wykłady i wziąć udział w czacie, za pośrednictwem którego możecie także zadać pytania ministrowi klimatu i ekspertom.

Previous Next

Zespół z Akademickiego LO w Rybniku zdobył wyróżnienie w VI edycji ogólnopolskiego konkursu badawczego "Postaw na Slońce" pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Środowiska i Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem konkursu było rozpowszechnianie wiedzy związanej z odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności fotowoltaiką.

Skład zespółu o nazwie "Słoneczni z Alo" :

  • Patrycja Burda (szefowa zespołu)
  • Julia Pruszowska
  • Hanna Sobocik
  • Joanna Sobocińska
  • Edyta Tebinka
  • Bogna Zając

Opiekun Zespołu: Pan Grzegorz Łopatka.

Jak informują organizatorzy, w obecnej sytuacji wykonanie zadań drugiego etapu jest niemożliwe. Nie można rozważać przesunięcia terminów ponieważ nikt nie jest w stanie określić, kiedy zagrożenie epidemiologiczne minie, a placówki oświaty wrócą do tradycyjnej formy funkcjonowania. Ze względu na powyższe powody, a także mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli Fundacja Banku Ochrony Środowiska postanowiła zakończyć konkurs badawczy Postaw na Słońce wynikami z pierwszego etapu.
Wierzymy, że wiedza i umiejętności zdobyte w czasie realizacji zadań projektu zaowocują w przyszłości i za Waszą sprawą wiele osób, zarówno rówieśników jak i dorosłych dowie się o korzyściach, jakie daje zmiana tradycyjnych źródła energii na Odnawialne Źródła Energii.